PRONÁJEM NEBO PRODEJ NEMOVITOSTI? KTERÁ VARIANTA VÁM POMŮŽE ZÍSKAT VÍCE PENĚZ?

Samozřejmě na tuto otázku nikdy nedostanete jednoznačnou odpověď, záleží zcela na každém jednotlivci i období. Chcete-li najít rozumnou odpověď, musíte zjistit aktuální tržní cenu, za kterou se nemovitost prodává. Dále spočítejte si celkový roční zisk, který byste mohli vydělat z pronájmu. Měli byste se rozhodnout na základě výše uvedených informací.

 

        Jak určit prodejní cenu?

Majitelé nemovitostí často nemají správnou představu o ceně. Prvním krokem je tedy přesným odhadem tržní ceny. Hodnota nemovitosti je tvořena mnoha faktory, takže abyste měli přesný odhad, potřebujete mít dostatek informací, např. právní stav, statistiky z katastru nemovitostí... Před provedením transakce s nemovitostmi byste měli konzultovat s odbornými znalci pro oceňování nemovitosti: banky, experti na realitní trh. V dnešní době už není nutné platit za něj vysoké poplatky.

Poté musíte zvážit další náklady na prodej. Abyste nemuseli každý postup řešit sami a ztráceli čas hledáním dokumentů, měli byste kontaktovat realitní kanceláře. Nikdy předem nevíte, kolik problémů je třeba vyřešit. Po dohodě podmínek s určitou provizí vám poradí a doprovodí Vás celým obchodním procesem. Realitní transakce v Praze a velkých městech obvykle trvá 3 měsíce, na mnoha dalších místech to může trvat déle.

 

       

       Pronájem není vždy výhodný

Mnoho majitelů nemovitostí nechce prodávat a chce měsíční příjem z pronájmu. Ale vzali jste v úvahu výpadky příjmu? Protože ne všichni chtějí dlouhodobý pronájem. Byt může zůstat nějakou dobu prázdný. Např. kvůli Covid-19 je v Praze mnoho neobydlených bytových jednotek. Při výpočtu byste měli počítat maximálně s 11 nájmy ročně.