Od října roku 2016 začala centrální banka regulovat hypoteční trh kvůli obavám z jeho přílišného uvolnění. Postupně stanovila limit na LTV i omezení maximální výše úvěru v závislosti na příjmech klienta. V důsledku pandemie Covid-19 však zrušila většinu regulací hypotečního trhu. Nejpozitivnějším přínosem koronaviru je pro realitní trh asi rozhodnutí o zrušení daně z nabytí nemovitosti.
Prvního dubna se zvýšil maximální limit poměru výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) na 90 %, předtím byl to pouze 80 %. Od července 2020, ČNB zrušila limit poměru mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI), omezení poměru výše celkového zadlužení žadatele o úvěr vůči jeho čistému ročnímu příjmu (DTI). Její účelem při zrušení těchto dvou parametrů byl snižovat přímé omezení výše hypotéky ve vztahu k příjmu klienta. Uvolňování však v praxi nepřineslo žádnou revoluční změnu, protože banky zase zpřísnily své vlastní podmínky.
Vzhledem k ekonomickým dopadům pandemie byly banky nuceny přestat půjčovat některým nejvíce zasaženým oborům. Některé banky stále přísně provádějí bezpečností opatření, aby zabránily dalšímu poklesu ekonomiky. Což je pochopitelné, protože doteď nevíme, jestli pandemie Koronaviru již skončila.
Podle aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz přitom koronavirová krize zatím na trendu postupného zdražování nemovitostí ve velkých městech nezměnila prakticky nic. Ceny nemovitostí ve druhém kvartálu nadále rostly ve srovnání s prvním kvartálem (např. v Praze se zvýšila cena o 3 %).