Ceny nemovitostí v Česku rostou i ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Evropský statistický úřad Eurostat řadí Česko s meziročním růstem o 8,7 %  na šesté místo v Evropě, podle světového žebříčku společnosti Knight Frank se ČR dostala s růstem o 9,4 % dokonce na třetí místo.

​​​​​

Nově zveřejněné statistiky vývoje cen nemovitostí zařadily Českou republiku mezi země, kde ceny nemovitostí rostou vůbec nejrychleji. Zatímco Eurostat nás s meziročním růstem o 8,7 procenta zařadil na šesté místo v Evropě, podle světového žebříčku společnosti Knight Frank se Česká republika dostala s růstem o 9,4 % dokonce až na třetí místo. V EU se ceny zvýšily v průměru o 4,2 %.

„Ceny nemovitostí v České republice rostly dvakrát rychleji než v Evropské unii. V následujícím čtvrtletí by vzhledem k vývoji na hypotečním trhu mělo tempo růstu cen bytů a domů dále zvolnit,“ okomentoval čísla analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové rostou ceny nejrychleji tam, kde se nepovolují stavby bytů. „Fakticky se tím potvrzuje, že cenový růst je přímo úměrný počtu nemovitostí na trhu. Proti nezdravému růstu cen lze bojovat jen dostatečnou nabídkou na trhu. A to je dobře vidět na příkladu Polska, v jehož hlavním městě Varšavě se povoluje čtyřikrát více bytů než v Praze, zaznamenalo meziroční růst jen o 0,4 %,“ okomentovala čísla Michaela Tomášková.

Nová výstavba bytů by výrazně zvýšila daňové výnosy státu. I při dnešním nízkém počtu povolovaných bytů stát z nové výstavby získává na daních desítky miliard korun ročně. Například za každý nový byt v Praze inkasuje v průměru na DPH a dalších daních kolem jednoho milionu korun, což při 5 000 prodaných bytech v minulém roce znamenalo pět miliard korun. A to jenom v Praze.