SCHVÁLENÍ ZRUŠENÍ DANĚ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI

Sněmovna stvrdila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Zákon nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Pro zrušení daně hlasovalo 91 z 93 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti.

Stát na této dani v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Ministryně financí Schillerová již dříve několikrát zkusila tuto nespravedlivou daň zrušit, ale se to ani nepovedlo i když to navrhl Senát vloni.

 

 

Ministryně uvedla, že daň zanikne zpětně k letošnímu 31. březnu. Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku, ujistila ministryně. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Schválený zákon zároveň prodlužuje z pěti na 10 let tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.