1. Vlastnictví a kdo může koupit bytovou jednotku?
Byt v osobním vlastnictví může koupit fyzická osoba, právnická osoba, popř. cizinec. Kupující stává vlastníkem bytu a není tedy podstatněji omezen v dispozici s tímto bytem.
Zároveň byt v družstevním vlastnictví může koupit pouze fyzická osoba. Člen družstva nenabývá vlastnictví bytu, ale družstevního podílu, příp. podílové spoluvlastnictví některá družstva vylučují, záleží na jejich stanovách. Družstevník je eventuálně pouze oprávněn na jiného převést svůj družstevní podíl v družstvu, s nímž je spojeno právo k nájmu takového bytu.
2. Co musíte zjistit před koupí?
Než se rozhodujete koupit osobní byt, je potřeba si zkontrolovat některé zásadní věci. První otázka by měla být o vlastníkovi bytu, jestli je prodávající skutečným vlastníkem. Pokud je více spolumajitelů, souhlasí všichni s prodejem? Další věc se týká dluhů, příp. břemena na listu vlastnictví, jestli neumožní běžné užívání.
Při pořízení družstevního bytu si musíte dát pozor na anuitu, která je označení pro nesplacenou část dalšího členského vkladu. Tento další členský vklad zpravidla souvisí s tím, že družstvo splácí nějaký dlouhodobý úvěr, který družstvo užilo na výstavbu nebo rekonstrukci domu, a členové družstva se podílejí na splácení takového úvěru. Je nutné vyžadovat potvrzení od družstva, že na jednotce neváznou dluhy, anuita a jaké jsou možnosti převodu bytu do osobního vlastnictví. Dále jaké jsou stanovy družstva, předpisy, jak družstvo hospodaří a v jaké je finanční situaci?
3. Hypotéka na byt
Zatímco byt v osobním vlastnictví lze použít jako ideální zástavu pro financování pomocí hypotečního úvěru, u družstevního bydlení je to náročnější. Banky sice financování družstevního bytu umožňují, musíte ale ručit jinou nemovitostí nebo převést do osobního vlastnictví do určité doby, kterou požaduje banka. Většinou je to do jednoho roku.
4. Možnost pronájmu
Osobní byt můžete pronajímat bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Byt v družstevním vlastnictví také můžete pronajmout, ale se souhlasem družstva, tedy se jedná o podnájem.
5. Doba převodu na nového majitele a poplatky
Při koupi bytu v osobním vlastnictví, proces převodu je komplikovanější a je nutné ověřování podpisů. Po podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí musíme čekat minimálně 20 - 30 dní. V případě, že si pořídíte byt v družstevním, proces je naopak jednodušší. Klidně se můžete stěhovat do nového bytu jen pár dní po podpisu. Zároveň náklady na převod družstevního bytu jsou nižší než u převodu osobního bytu, nemusíme ověřovat podpisy ani podat návrh na vklad do katastru nemovitostí.
6. Možnost vyhledání informace o nemovitosti
Když kupujete osobní byt, po schválení na katastru nemovitostí budou informace o vašem bytu k nalezení na webové stránce Katastru nemovitostí. Když kupujete byt v družstevním vlastnictví, všechny informace o členech družstva a bytu bude mít pouze družstvo a není to nikde zveřejněné.
7. Druhy daní při koupi nemovitosti
Při koupi bytové jednotky v osobním vlastnictví se hradí daň z nabytí nemovitosti – 4 % z kupní ceny. Kdo kupuje byt v družstevním, tak nemusí platit daň z nabytí nemovitosti. V současnosti, vláda už schválila zrušení této daně. Teď se čeká na schválení Poslanecké Sněmovny a prezidenta, poté zrušení daně bude oficiálně platné.
Další je daní z nemovitosti, které si řeší ročně každý vlastník osobního bytu nebo družstvo za člena, pokud jde o byt v družstevním vlastnictví.
Pokud si chcete pořídit nemovitost za účelem bydlení a nepotřebujete hypotéku, klidně můžete koupit byt v družstevním vlastnictví. Cena toho bytu je levnější než cena osobního bytu.
Když uvažujete o investici, pak je vhodnější koupit byt v osobním vlastnictví. S tím máte více možností pořízení hypotéky nebo úvěru.
Tak jsme si už vysvětlili, jaké jsou rozdíly mezi byty v osobním a v družstevním vlastnictví. Doufáme, že vám tento článek pomůže při rozhodování koupě nemovitosti. Pokud budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat a najdeme řešení společně.