REKORDNÍ ZÁJEM O HYPOTÉKY PŘES DRUHOU VLNU PANDEMIE

Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou hlavní důvody, které vysvětlují obrovský zájem o hypotéky v posledních měsících. Mnoho lidí si stále chce koupit nemovitosti navzdory ekonomické krizi způsobené Covidem.

 

 

Vlastnit nemovitost je v době krize považováno za jednu z mála jistot. Ačkoli realitní makléři a finanční experti ještě na jaře předvídali pokles cen nemovitostí, žádné velké zlevňování se nekonalo. Hlavním důvodem je nejspíše přetrvávající poptávka po bydlení. Kde je poptávka, tam se mohou udržet i vyšší ceny.

 

Počet hypotečních úvěrů neustále roste, i když česká ekonomika ve druhém čtvrtletí oproti minulému roku poklesla o 11 %. Podle údajů z bank byl zájem o hypotéky vysoký, podobně jako v letních měsících. Například banky poskytly v srpnu 6 868 hypoték na bydlení v celkové výši 19 173 miliard Kč.

Dalším důvodem je výrazný pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Na začátku roku 2019 se úrokové sazby pohybovaly kolem 3 %, ale toto číslo od té doby kleslo pod hranicí 2 %. Takové nízké úrokové sazby jsou pro kupující velmi výhodné, protože si mohou zvolit úrok zafixovat na delší dobu (např. 8, 10 let).

 

Investovat do vlastního bydlení?

Na základě současných nízkých úrokových sazeb se mnoho lidí rozhodne si koupit nový dům nebo chatu. Dalším důvodem může být snaha uložit a zhodnotit naspořené peníze. A pokud investor nemá ušetřenou celou částku, může sáhnout po hypotéce. Radek Vachulka - manažer bydlení v České spořitelně vysvětluje „Klienti z řad investorů mohou spatřovat v nemovitostech dočasně bezpečnější instrument, než nabízí jiná aktiva, kde výnos není tak stabilní jako u rezidenčních nemovitostí“.