NEPOČÍTEJTE S POKLESEM CEN NEMOVITOSTÍ V PRAZE

Poslední zaznamenaný výrazný pokles cen nemovitostí v Praze byl v letech 2012-2014 (podle portálu Realityčechy.cz). Od té doby ceny nemovitostí v Praze neustále rostou, i když si hodně lidi myslí, že pandemie ovlivní růst cen nemovitostí.

Dlouhodobý růst cen bytů v Praze podporuje několik klíčových faktorů.

  1. Poptávka po vlastním bydlení v hlavním městě je neustále velká. Na rozdíl od Německa nebo Rakouska preferují Češi bydlet ve vlastním před bydlením v pronájmu.
  2. Od 1. dubna 2020 Česká národní banka uvolnila úvěrové limity. Zároveň začalo docházet ke snižování úrokových sazeb úvěrů na bydlení. V červenci banky poskytly úvěry na bydlení za 21 597 miliard Kč, což je o 40 % více než v předchozím roce.
  3. Oficiální zrušení daně z nabytí nemovitostí 4 % z kupní ceny, láká mnoho zájemců k rozhodnutí koupit si vlastní nemovitost.
  4. Dalším nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím ceny nemovitostí v Praze je nedostatek bytů k prodeji. Dlouhodobý nedostatek nemovitostí k prodeji a vysoká poptávka zůstávají stejné jako před pandemií.

Je vysoce nepravděpodobné, že bude v dalších let na prodej tolik bytů, aby byla nasycena poptávka. Dá se tedy očekávat, že ceny nemovitosti v Praze se budou dále zvyšovat.