NABÍDKA PO NÁJEMNÍM BYDLENÍ V PRAZE PO SKONČENÍ NOUZOVÉHO STAVU

Letošní pandemie Covid zásadně ovlivnila cestovní ruch v ČR. V Praze je více bytů k pronájmu, více lidí má zájem o koupi rekreačních nemovitosti.
 

 

Podle výsledků analýzy portálu Bydlisnami.cz se realitní transakce po skončení nouzového stavu způsobeného Covidem výrazně zvýšily. To je dáno především tím, že transakce, které se nevyřídily v nouzovém stavu se začaly vyřizovat po jeho skončení.

V Praze v červenci meziročně klesly ceny nájmů u průměrných bytů o velikosti kolem 60 metrů čtverečních o 9,5 %, dokonce o 16 % ve srovnání s rokem 2018. Ceny nájemného v Praze se během posledního pololetí snížily o více než 10 %, jak vyplývá z údajů portálu Realitymix.cz.

Podle společnosti GarantovanyNajem.cz klesla poptávka po nájemním bydlení až o 50 %. Nabídka se mezitím zvýšila v důsledku poklesu cestovního ruchu. Majitelé tak byli nuceni přenést své nemovitosti na trh s nájmy dlouhodobějšími.

Větší nabídka pronájmů v Praze také částečně ovlivňuje životy v regionech. Nájemné se v jiných městech mimo Prahu snížilo o 10-20 % kvůli zvýšené nabídce v hlavním městě.

V současné době jsou velmi cenné chaty a chalupy. Kvůli omezení cestování a omezení kontaktu s ostatními chtějí lidé trávit čas na chatách. Jejich ceny meziročně vzrostly zhruba o 30 % a poptávka je stále veliká.