Předpokládaný pokles cen nemovitostí vlivem pandemie koronaviru se zatím nepotvrzuje. Nabídkové ceny bytů v dubnu sice klesly z 3,58 na 3,53 mil. Kč. V květnu však už opět začaly růst. Průměrná nabídková cena vzrostla v květnu podle dat serveru RealityČechy.cz na 3,56 milionu korun.
Pozastavená poptávka po nemovitostech z důvodu probíhající pandemie byla jistě ovlivněna karanténou a majitelé měli často obavy se osobně se zájemci o nabízené nemovitosti sejít.
Zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, které koncem dubna schválila vláda, znovu rozhýbalo realitní trh v květnu. Poptávka se vrátila na úroveň před vyhlášením ochranných opatření proti šíření koronaviru.
V současné době jsou ceny nemovitostí značně ovlivněny vlivem nabídky. Významný obrat směrem ke zlevňování nemovitostí by mohlo nastat při výrazném zpomalení ekonomiky. Ale i v tomto případě se očekává pouze pozvolné snižování cen bytů, a to převážně v Praze a Jihomoravském kraji, jehož průměr je významně ovlivňovány cenami bytů v Brně. V Praze se v květnu byty nabízely v průměru za 6,2 mil. Kč. V Jihomoravském kraji za 3,7 mil. Kč. Na druhé straně cenového spektra je Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde se průměrné ceny pohybují pod 2 miliony Kč. V ostatních krajích se průměrná cena aktuálně pohybuje od 2,4 do 3,5 mil. Kč.
Podle indexu návratnosti bydlení (INB - poměřuje průměrnou cenu bytů a průměrný čistý příjem českých domácností) na pořízení bytu o průměrné ceně 3,56 mil. Kč musí průměrná česká domácnost nyní vynaložit 7,24násobek svých čistých ročních příjmů. Ale i v tomto případě se situace liší region od regionu.
Nejhorší situace je dlouhodobě v Praze, kde INB vystoupal již na téměř 12násobek. Ve zbývajících krajích není situace tak dramatická – INB se zde pohybuje od 2,75 do 7,4 násobku – ale i tak se rozhodně nedá hovořit o ideálním stavu.
Budoucí vývoj cen nemovitostí určí, jak silné dopady bude mít koronavirus a opatření proti jeho šíření na českou ekonomiku. Nyní jsou ceny nemovitostí stále ještě diktovány spíše stranou nabídky, takže i ochota ke zlevňování je minimální. Obrat by mohlo přinést pouze výrazné zpomalení ekonomiky, nárůst nezaměstnanosti a z ní pramenící oslabení poptávky.