DAŇOVÝ BALÍČEK NA 2021 ZVÝŠÍ DAŇ Z PŘÍJMU Z NÁJMU NEMOVITOSTÍ?

Poslanecká sněmovna schválila 19. 11. 2020 tzv. daňový balíček na rok 2021.  V diskusi o změnách, které mají přinést občanům vyšší příjmy, zapadl dopad na občany, kteří mají zásadní příjmy z nájmů.

 

Klíčovými změnami jsou zrušení superhrubé mzdy a solidární daňové přirážky. Zrušenou solidární přirážku, která dosud byla ve výši 7 %, má nahradit nová sazba 23% daně, která se uplatní u příjmů (resp. součtu základů daně) převyšujících 4násobek průměrné mzdy, aktuálně cca. 141 000 Kč za měsíc.

Tato sazba se uplatní také u příjmů z nájmu nemovitých věcí (dle § 9 zákona o daních z příjmů). Nově budou z hlediska sazby daněny jako ostatní příjmy a dosavadní výhoda se zruší. Zákon se vztahuje pouze na osoby, které budou mít součet příjmů vyšší než cca. 141 000 Kč za měsíc.

Obsah obrázku stůl

Popis byl vytvořen automaticky Obsah obrázku stůl

Popis byl vytvořen automaticky

 

 

Vytvořili jsme vám následující 2 příklady, abyste si mohli lépe představit rozdíl mezi PŘED a PO změnách, pokud budou schváleny:

 

 

Na příkladu 2 lze jasně vidět, že „čisté mzdy“ osob bez příjmu z pronájmu by se podle nového výpočtu výrazně zvýšily. To odpovídá účelu tohoto návrhu, jehož cílem je přinést občanům vyšší příjmy. Naopak, budoucí změny nejsou pro pronajímatele nemovitostí výhodné. Prostřednictvím příkladu 1 lze porovnat, že jejich „čisté mzdy“ by však značně poklesly.

 

 

Zákon nyní míří do Senátu, kde můžeme očekávat pozměňovací návrhy. Doteď stále má zákon několik sporných bodů a obsahuje žádnou uvedenou dočasnou účinnost změn na dva roky. Pokud se schválení stihne a prezident zákon podepíše do konce roku, měla by nová pravidla platit od 1. 1. 2021.