CENY NEMOVITOSTÍ DO ZÁŘÍ 2020

Mnoho lidí očekávalo, že ceny nemovitostí kvůli letošní pandemii poklesnou. Toto se zatím nestalo a potvrdili to i specializovaní realitní makléři a developeři. Zdražování nemovitostí se sice zpomalilo, některé dokonce zlevnily, ale týká se to jen určité skupiny domů a bytů a jen v některých lokalitách.

 

 

Ceny nemovitostí se celkově zvýšily o 2 % oproti předcházejícím třem měsícům. Ceny nemovitosti v dobrých lokalitách se z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat. Tyto scénáře platí zejména v Praze, kde nemovitostí nikdy není dost pro poptávající. Jiná je ale situace v oblasti méně atraktivních lokalitách. Podle analýzy přestaly zdražovat byty na panelových sídlištích a v periferních, tedy méně žádaných lokalitách.

Nemovitosti v České republice jsou rozděleny do dvou skupin. První se obchodují na trzích, které se potýkají s vysokou poptávkou a ceny jsou tak dlouhodobě vysoké – Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj. Průměrná cena nemovitostí v Praze na konci druhého čtvrtletí letošního roku se pohybovala kolem 95 000,-/m2. Nové byty jsou samozřejmě dražší a cena se pohybuje v průměru okolo 108 000,-/m2, což je o 2 % více než v prvním čtvrtletí roku 2020. Mezitím stojí byty v Brně pouze 60 800,-/m2, ve Středočeském kraji na 51 000,-/m2. Samozřejmě cena nemovitosti závisí na lokalitě a stavu nemovitosti, výše uvedená je pouze průměrná cena dle analýzy.

Pokud poroste nezaměstnanost, lze očekávat větší opatrnost při kupování nemovitostí na hypotéční úvěr. Na druhou stranu, poptávku po nemovitostech nyní posilují nízké sazby hypotečních úvěrů a také zrušení daně z nabytí nemovitosti.